8 cegieł budujących zespół - Zarządzanie zmianą

23 04 2014
8. Zarządzanie zmianą:

Członkowie zespołu sukcesu są w stanie dostrzec i zaakceptować nieuniknioną sytuację zmiany, nieoczekiwane wydarzenia. Pozostają otwarci na nowe i lepsze możliwości, a także konstruktywnie odpowiadają na okoliczności będące dla nich wyzwaniem.

Wysiłki lidera w tym obszarze powinny się skupiać na:

  • Konstruktywnym radzeniu sobie z nowościami, strukturą i autorytetami.
  • Rozpoznawaniu i dostosowywaniu się do różnych sposobów zarządzania informacją.
  • Rozpoznawaniu i dostosowywaniu się do różnych sposobów podejmowania decyzji.
  • Stawianiu czoła zmianie w sposób naturalny.

Rozwijać, przewodzić, uczcić - Lider dostarcza członkom swojej drużyny możliwości, aby stali się świadomi swoich preferencji i potrafili zaakceptować różnice w stylach, jakie istnieją wewnątrz waszej grupy. Uczy, jakie narzędzia należy stosować, aby praca grupy była bardzie wydajna. Pomaga członkom drużyny zrozumieć i opisać sytuację, w której się znajdują oraz oczekiwaną przyszłość. Podczas postępów w ich pracy powinien zachęcać ich do patrzenia zarówno w tył jak i do przodu. Rozjaśniać im sytuacje, w jaki sposób ich dokonania i rezultaty się zmieniły od momentu, w którym zaczynali oraz co muszą jeszcze zmienić, aby ruszyć z miejsca. Chwalić każdy krok do przodu jako konstruktywną zmianę w dobrym kierunku.

 

“Słucham i zapominam, widzę i pamiętam, działam i umiem” - Konfucjusz

 

Podążając za myślą Konfucjusza zachęcam do sprawdzenia rad zawartych w tym artykule. Na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać! Więcej o narzędziach wykorzystywanych w procesie Kreatywnego Rozwiązywania Problemów (CPS) oraz o stylach rozwiązywania problemów można się dowiedzieć podczas aktywizujących, praktycznych i profesjonalnych szkoleń trenerskich DI oraz “Warsztatów Innowacyjności DIcor” oferowanych przez MITRA. Chętnie służymy również pomocą w dostosowywaniu procesu CPS do nauki przedmiotów szkolnych.