8 cegieł budujących zespół - Ekspertyza procesu

15 04 2014
4. Ekspertyza procesu:

Drużyny sukcesu uczą się i wykorzystują liczne narzędzia, które mogą stać się dla nich pomocne podczas generowania pomysłów czy ewaluacji, a także w zrozumieniu i zdefiniowaniu problemu oraz przygotowaniu się do działania. Znają
i potrafią pewnie oraz efektywnie zastosować proces Kreatywnego Rozwiązywania Problemów (CPS).

Wysiłki lidera w tym obszarze powinny się skupiać na:

  • Ułatwieniu drużynie nauczenia się podstawowych wytycznych, które umożliwiają produktywne generowanie rozwiązań i skupianie uwagi.
  • Umożliwieniu członkom zespołu poznania etapów i składników systemu CPS oraz nauczeniu jak wykorzystywać narzędzia generujące pomysły i skupiające uwagę.
  • Prowadzeniu do samodzielności podczas dobierania narzędzi wspomagających myślenie.
  • Dostosowywaniu się do potrzeb osób o różnych stylach rozwiązywania problemów, aby wykorzystać produktywny wkład każdego członka zespołu.

Rozwijać, przewodzić, uczcić - W początkowej fazie spotkań lider uczy i pomaga wykorzystywać w praktyce odpowiednie narzędzia do generowania pomysłów i skupiania uwagi. Można również wprowadzić model CPS, przedstawić jego etapy i składniki, a także przetestować jego użyteczność na prostych przykładach. Rolą lidera jest dawać wskazówki jak samodzielnie dobierać najlepsze narzędzia. Jego zadaniem jest pomoc członkom zespołu w staniu się bardziej kompetentnymi i pewnymi swoich umiejętności, w samodzielnym stosowaniu procesu kreatywnego rozwiązywania problemów napotkanych podczas pracy nad różnymi wyzwaniami.